Dor de Eminescu la Toronto

Acum 20 de ani… Grupul de la ObservatorulDor de Eminescu – în grădina-atelier a lui Nicăpetre din Kinsgton Rd cu Markham Rd. din Toronto.

Ne face plăcere să împărțim cu prietenii noștri două aniversări dragi întâmplate în iunie:

– 25 de ani de când se ridică la Câmpul Românesc de la Hamilton, statuia lui Mihai Eminescu, sculptură de Nicăpetre

– 20 de ani de când pe lângă grupul de la Observatorul lua ființă cenaclul Dor de Eminescu, care după ce Nicăpetre a plecat la ceruri s-a numit cenaclul Nicăpetre;

25 de ani de la poziționarea statuii lui Mihai Eminescu – sculptură de Nicăpetre – la Câmpul Românesc de la Hamilton, Ontario. În imagine – Nicăpetre, Puiu Nicolescu, Titi Bârzan, Puiu Popescu.

De 20 de ani grupul de la Observatorul sărbătorește, voluntar și după puteri, pe marele nostru poet Mihai Eminescu. Nu și în acest iunie când manifestările culturale sunt interzise. Ne face plăcere, însă, să împărțim cu dumneavoastră aspecte de la șezătoarea culturală din 15 ianuarie a.c dedicată lui Mihai Eminescu și Zilei Culturii Naționale:

– imagini de la manifestarea culturală: Observatorul – 15 ianuarie 2020 – Mihai Eminescu si Ziua Culturii Nationale- sezatoarea romaneasca la Toronto

– două melodii care sigur vă vor încânta:

Constantin B. și Bogdan J., în duet la https://www.youtube.com/watch?v=9eUFKyojC44

Corul condus de Augustin M. la https://www.youtube.com/watch?v=6VFRcAhcIJE

http://www.observatorul.com/events_main.asp

Scrie un comentariu

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat: